Porady

PLANUJĘ REMONT MIESZKANIA - CZY WARTO SKORZYSTAĆ Z POMOCY ARCHITEKTA WNĘTRZ?

Planuję remont mieszkania – czy warto skorzystać z pomocy architekta wnętrz?

Kiedy stajemy się wreszcie posiadaczami własnego mieszkania i planujemy jak je urządzić – wtedy pojawia się pytanie – czy warto zatrudnić fachową pomoc? Czy warto zaufać własnemu wyczuciu smaku i poszukać pomysłów i inspiracji na własną rękę?

Jeżeli chcemy zaplanować wyposażenie i wykończenie wnętrz mieszkania, które ma nam służyć długi czas, bardzo szybko przekonamy się, że praca z projektantem wnętrz oszczędzi nam czasu, pozwoli na sensowne wydanie pieniędzy i uchroni nas od niepotrzebnego stresu. Architekt wnętrz ma na co dzień do czynienia z problemami, które dotykają posiadaczy nowych mieszkań. Niektóre rozwiązania nastręczające przeciętnemu Kowalskiemu niemałych trudności są dla profesjonalnego dekoratora wnętrz oczywiste.

Wybierając architekta wnętrz i pracując z nim warto przemyśleć kilka spraw.

  1. Wybieramy projektanta z którym łapiemy nić porozumienia – ten człowiek ma projektować wnętrze dla nas idealne, unikalne, ale też odpowiadające naszym indywidualnym potrzebom. Ważne jest pierwsze wrażenie – w wyborze architekta możemy się kierować tymi samymi kryteriami co wybierając fryzjera – nie warto pozwolić się strzyc komuś, kto sam ma na głowie jakąś bardzo ekstrawagancką fryzurę. Musimy dobrze rozumieć jego wypowiedzi, jego pomysły muszą dawać pewność, że dążymy do tych samych celów.

  2. Warto dać się namówić na nowe rozwiązania, pomysły, kolory mimo, że na początku nie byliśmy przekonani. Zaufanie do projektanta procentuje w końcowym etapie realizacji wieloma miłymi zaskoczeniami – nie ma nic gorszego, jak stwierdzenie na końcu – architekt miał rację a ja go nie posłuchałem.

  3. Projektanci współpracują ze sklepami, firmami usługowymi i ekipami remontowo-budowlanymi. Korzystanie z fachowej pomocy pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu który poświęcamy na szukanie wykonawców, którzy często i tak okazują się nierzetelni, ponieważ nie byli wcześniej sprawdzeni. Często również tracimy czas na poszukiwanie dekoracji wnętrz, przeszukujemy bezskutecznie sklepy i poszukujemy stolarzy i innych zakładów usługowych – te zadania wykona za nas zatrudniony projektant wnętrz.

  4. Często wybudowanie domu czy zdobycie upragnionego mieszkania tak bardzo wyczerpuje inwestora, że nie ma on już siły na opracowanie w przemyślany sposób oświetlenia, rozplanowanie kontaktów, włączników światła czy przeanalizowanie ustawienia ścianek działowych. Przerabianie wcześniej pominiętych instalacji pomnaża koszt aranżacji wnętrza zupełnie niepotrzebnie – architekt wnętrz dostosowałby instalację do projektu już na samym początku.

  5. W trakcie realizacji projektu architekt wnętrz może nas wyręczyć w wykonywaniu wielu czynności – może nadzorować montaż kuchni czy garderoby, może pomóc w zamówieniach materiałów budowlanych i wykończeniowych, czy nawet weźmie na siebie ciężar całego nadzoru nad ekipą remontową. Logistyka i organizacja stają się wtedy o wiele łatwiejsze.

Odpowiadając na pytanie w tytule – warto zatrudnić architekta wnętrz. Korzystając z profesjonalnej pomocy unikniemy wielu błędów i możemy obejrzeć planowane przez nas wnętrze na wizualizacji zanim zostanie ono zrealizowane. Ważnym jest aby skonfrontować nasze wyobrażenie z rzeczywistością, pozwoli to upewnić się jaki efekt osiągniemy wykonując zamierzone prace remontowe. W efekcie końcowym uzyskamy wnętrze którego ergonomia pozwoli wygodnie z niego korzystać a ponadczasowe rozwiązania zastosowane w projekcie pozwolą nam cieszyć się z projektu przez długie lata.